Ugovor o doživotnom izdržavanju i 3 najbitnije stvari

Zakonska regulativa

Ugovor o doživotnom izdržavanju je u pravnom sistemu Republike Srbije regulisan odredbama Zakona o nasleđivanju.

Pojam ugovora o doživotnom izdržavanju

Ugovorom o doživotnom izdržavanju obavezuje se primalac izdržavanja da se posle njegove smrti na davaoca izdržavanja prenese svojina tačno određenih stvari ili druga prava, a davalac izdržavanja se obavezuje da ga, kao naknadu za to, izdržava i da se brine o njemu do kraja njegovog života i da ga posle smrti sahrani.

Ugovor o doživotnom izdržavanju može obuhvatiti samo stvari ili prava postojeća u trenutku zaključenja ugovora. Dakle ne mogu se ugovarati stvari ili prava koja u trenutku zaključenja ugovora  primalac izdržavanja ne poseduje.

Koje obaveze ima davalac izdržavanja prema primaocu izdržavanja?

Ovim ugovorom mogu se ugovoriti različite vrste obaveza za davaoca izdržavanja ali ako nisu izričito regulisane ugovorom, pretpostavlja se da podrayumevaju obezbeđivanje stanovanja, hrane, odeće i obuće, odgovarajuću negu u bolesti i starosti, troškove lečenja i davanja za svakodnevne uobičajene potrebe primaoca izdržavanja.

U kojoj formi se zaključuje Ugovor o doživotnom izdržavanju?

Zakon predviđa da Ugovor o doživotnom izdržavanju mora biti zaključen u obliku javnobeležnički potvrđene (solemnizovane) isprave.

Prilikom potvrđivanja (solemnizacije) ugovora o doživotnom izdržavanju javni beležnik je dužan da ugovorne strane naročito upozori na to da imovina koja je predmet ugovora ne ulazi u zaostavštinu primaoca izdržavanja i da se njome ne mogu namiriti njegovi nužni naslednici, o čemu stavlja napomenu u klauzuli o potvrđivanju. U suprotnom, ugovor o doživotnom izdržavanju je ništav.

Ko može biti davalac izdržavanja a ko ne?

Zakon o nasleđivanju ne predvidja taksativno ko može biti davalac izdržavanja, ali predviđa ništavost ugovora u kome je davalac izdržavanja fizičko ili pravno lice koje se u okviru svog zanimanja, odnosno delatnosti i stara o primaocu izdržavanja (medicinsko osoblje, bolnice, različite agencije i slično), ako prethodno za ugovor nije dobijena saglasnost nadležnog organa starateljstva. Dakle, davalac može biti svako fizičko i pravno lice sem gore navedenih.

Doživotno izdržavanje više lica i u korist trećeg lica

Kad je doživotno izdržavanje ugovoreno za dvoje ili više lica, svako od njih ima zasebno pravo na određena davanja i činjenja.

Kad je doživotno izdržavanje ugovoreno u korist trećeg lica, davalac izdržavanja stiče svojinu na predmetima ugovora u trenutku smrti njegovog saugovarača ako ugovorom nije određeno da svojina prelazi u trenutku smrti trećeg lica. Obaveza izdržavanja traje do smrti trećeg lica.

Upis prava iz ugovora o doživotnom izdržavanju u javne knjige- katastar nepokretnosti

Davalac izdržavanja može svoje pravo iz ugovora obezbediti upisom u javnoj knjizi. Isto pravo posle smrti saugovarača davaoca izdržavanja ima i treće lice u čiju je korist izdržavanje ugovoreno.

Raskid ugovora o doživotnom izdržavanju zbog poremećenih odnosa

U slučaju da se odnosi ugovornih strana iz bilo kog razloga poremete da postanu nepodnošljivi, svako od njih može zahtevati da sud raskine ugovor o doživotnom izdržavanju. Kad sud raskine ugovor, primalac izdržavanja je dužan dati naknadu za primljena davanja i usluge.

Ako je do raskida došlo zbog krivice jedne strane, druga strana ima pravo na pravičnu naknadu.

Kad je doživotno izdržavanje ugovoreno u korist trećeg lica, raskid ugovora posle smrti saugovarača davaoca izdržavanja može zahtevati i lice u čiju je korist izdržavanje ugovoreno.

Raskid ugovora zbog promenjenih okolnosti

Ako se posle zaključenja ugovora okolnosti toliko promene da njegovo ispunjenje postane znatno otežano, sud može, na zahtev jedne ili druge ugovornice, njihove odnose iznova urediti ili raskinuti.

Sud može pravo primaoca izdržavanja preinačiti u doživotnu rentu ako se saglase ugovornice.

Kad je doživotno izdržavanje ugovoreno u korist trećeg lica, raskid ugovora posle smrti saugovarača davaoca izdržavanja može zahtevati i lice u čiju je korist izdržavanje ugovoreno.

Poništaj ugovora od strane zakonskih naslednika primaoca izdržavanja

Ugovor o doživotnom izdržavanju mora biti aleatoran, odnosno mora predstavljati neizvesnost za davaoca izdržavanja u pogledu trajanja ovog ugovora. U slućaju da ugovor o doživotnom izdržavanju zbog bolesti ili starosti primaoca izdržavanja nije predstavljao nikakvu neizvesnost za davaoca izdržavanja sud može na zahtev zakonskih naslednika primaoca izdržavanja poništiti ugovor o doživotnom izdržavanju. Zakonski naslednici mogu poništaj ugovora zahtevati u roku od jedne godine od dana saznanja za ugovor o doživotnom izdržavanju, a najkasnije u roku od tri godine od dana smrti primaoca izdržavanja. Rok od jedne godine ne može početi da teče pre smrti primaoca izdržavanja.

Šta se dešava u slučaju smrti davaoca izdržavanja?

Posle smrti davaoca izdržavanja njegove obaveze prelaze na njegovog bračnog druga i potomke koji su pozvani na nasleđe, ako pristanu. Ako oni ne pristanu na produženje ugovora o doživotnom izdržavanju, ugovor se raskida a oni ne mogu zahtevati naknadu za ranije dato izdržavanje. Ako bračni drug i potomci davaoca izdržavanja nisu u stanju da preuzmu ugovorne obaveze, mogu zahtevati naknadu od primaoca izdržavanja. Sud će tu naknadu odrediti po slobodnoj oceni ceneći imovno stanje primaoca izdržavanja i onih koji su bili ovlašćeni na produženje ugovora.

Pravna pomoć advokata kod zaključivanja, raskida ili poništaja ugovora o doživotnom izdržavanju

Naša advokatska kancelarija Vam pruža pravnu pomoć u vidu sastavljanja ugovora o doživotnom izdržavanju, postupanja pred sudovima u slučaju poništaja ili raskida ovog ugovora savetovanja o svim spornim pravnim pitanjima.

Detaljnije o ovome možete naći OVDE

Ukoliko Vas zanima Ugovor o poklonu možete pročitati OVDE

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *