
Sticanje državljanstva prijemom od strane Republike Srbije uređeno je Zakonom o državljanstvu Republike Srbije. Pored opštih uslova propisanih članom 14. navedenog zakona, zakonodavac je uveo i izuzetnu mogućnost prijema u državljanstvo Republike Srbije u skladu sa članom 19. Zakona, koji omogućava naturalizaciju stranaca mimo strogih formalnih uslova, ukoliko za to postoji interes Republike Srbije.
Pravni osnov za sticanje državljanstva prijemom
Članom 19. predviđeno je da stranac može biti primljen u državljanstvo Republike Srbije iako ne ispunjava uslove iz člana 14. stav 1. tač. 2) do 4), ukoliko bi njegov prijem predstavljao interes za Republiku Srbiju. Ova zakonska odredba je lex specialis u odnosu na opšti režim naturalizacije i primenjuje se restriktivno, u slučajevima kada je ocenjeno da prijem stranog državljanina doprinosi državnom, privrednom, kulturnom, naučnom, sportskom ili drugom značajnom interesu Republike Srbije.
Ko odlučuje o prijemu?
Za razliku od redovnog postupka naturalizacije, u kojem rešenje donosi Ministarstvo unutrašnjih poslova, o prijemu po članu 19. odlučuje Vlada Republike Srbije, i to na predlog nadležnog ministarstva, koje prethodno ocenjuje postojanje interesa za Republiku Srbiju. Nadležno ministarstvo može biti Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo privrede, Ministarstvo kulture i informisanja, Ministarstvo omladine i sporta, ili drugo, u zavisnosti od razloga koji se navode kao osnova za podnošenje zahteva. Sticanje državljanstva prijemom prema članu 19. Zakona, predstavlja izuzetnost, ali nije tako retko u praksi.
Praksa i najčešći osnovi za sticanje po članu 19.
U praksi, najčešći razlozi zbog kojih se podnosi zahtev za sticanje državljanstva prijemom, odnosno po članu 19. jesu:
- doprinos nauci, umetnosti, sportu (npr. sportisti koji nastupaju za reprezentaciju Srbije),
- poslovni ljudi koji ulažu značajna sredstva u privredu Srbije,
- lica od značaja za nacionalnu bezbednost ili spoljnopolitičke interese Srbije,
- humanitarni razlozi,
- stručnjaci iz određenih oblasti gde postoji deficit kadra u Srbiji.
U svakom pojedinačnom slučaju, organi državne uprave sprovode meritorno razmatranje opravdanosti zahteva za sticanje državljanstva prijemom i procenjuju da li postoji verodostojna i dokumentovana osnova za tvrdnju da je prijem lica od interesa za Republiku Srbiju.
Postupak i dokumentacija koja je potrebna za sticanje državljanstva prijemom
Podnosilac zahteva mora dostaviti:
- popunjen formular zahteva za sticanje državljanstva,
- izvod iz matične knjige rođenih i uverenje o državljanstvu matične zemlje,
- izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom (pismena izjava iz člana 14. stav 1. tač. 4),
- obrazloženje razloga zbog kojih traži prijem po članu 19,
- dokumentaciju koja potvrđuje postojanje interesa za RS (npr. ugovori o poslovnim ulaganjima, priznanja, preporuke, dokumenti relevantnih institucija).
Važno je napomenuti da se u postupku ne zahteva otpust iz stranog državljanstva niti prebivalište u RS, što znači da se prijem može vršiti i za lica koja borave u inostranstvu.
Bračni drug i porodica
Bračni drug lica koje je steklo državljanstvo po članu 19. može biti primljen u državljanstvo pod istim olakšanim uslovima, čak i ako ne ispunjava uslove iz člana 14. stav 1. tač. 2 do 4. Ova odredba omogućava da se porodica u celosti integriše u pravni poredak Republike Srbije.
Zaključak
Advokat koji zastupa stranku u ovom postupku mora imati znanja iz oblasti upravnog prava, međunarodnog privatnog prava i komparativnog zakonodavstva. Ključna uloga advokata ogleda se u kvalifikovanom sastavljanju predloga, prikupljanju dokazne dokumentacije, te pravnoj argumentaciji koja će uveriti nadležno ministarstvo i Vladu da je konkretan slučaj u interesu Republike Srbije.
Prijem u državljanstvo Republike Srbije po članu 19. Zakona predstavlja izuzetni mehanizam koji omogućava da državu steknu lica čiji bi status doprineo opštem interesu zemlje. Iako je ovaj put formalno fleksibilniji, u praksi zahteva visoku argumentaciju i temeljnu pripremu dokumentacije, zbog čega je pravna pomoć advokata od suštinskog značaja za uspeh u postupku.
Na temu javnog okupljanja čitajte OVDE.