Kako napisati testament? – advokat Novi Sad

Testament, poznat i kao poslednja volja, predstavlja jednostranu, strogo ličnu izjavu kojom testator raspoređuje svoju imovinu za slučaj smrti. Da bi testament bio pravno valjan u Republici Srbiji, mora biti sačinjen u skladu sa odredbama Zakona o nasleđivanju. U ovom blogu ćemo objasniti vrste testamenata, uslove za njihovu punovažnost i postupak sastavljanja testamenta.

Iz razloga obimnosti materije, blog o predmetnoj temi je napisan u više delova, a u ovom blogu čitajte opšte informacije, vrste i značaj njegovog postojanja.

Ko može da sačini?

Testament može sačiniti svako fizičko lice koje ima 15 godina života i sposobno je za rasuđivanje. Ovo znači da testator mora biti svestan značaja i posledica svoje izjave volje u trenutku sastavljanja testamenta. Ukoliko postoji sumnja u njegovu sposobnost rasuđivanja, zaveštanje može biti osporeno. Zaveštanje može sačiniti lice koje je navršilo petnaest godina života i sposobno je za rasuđivanje (član 79. Zakona o nasleđivanju).

Koji su uslovi za sačinjavanje?

Pored opšteg uslova koji se odnosi na ličnost zaveštaoca, sledeći uslov tiče se njegove volje. Zaveštaočeva volja za sačinjavanje zaveštanja mora biti ozbiljna, stvarna i slobodna.

Zaveštaočeva namera za sačinjavanje zaveštanja mora biti određena i bezuslovna.

Zaveštanje mora biti sačinjeno u obliku i pod uslovima određenim zakonom.

Ukoliko se od trenutka zaveštanja izgubi sposobnost rasuđivanja kod zaveštaoca, Zakon predviđa sledeće:

Gubitak sposobnosti za rasuđivanje posle sačinjenog testamenta ne utiče na njegovu punovažnost. Izuzetno, kad se bitno izmene prilike koje su u vreme zaveštanja bile zaveštaočeva odlučujuća pobuda, sud može, na zahtev zainteresovanog lica, staviti van snage pojedine odredbe zaveštanja ili celo zaveštanje ako zaveštalac to nije mogao učiniti zbog gubitka sposobnosti za rasuđivanje. Zahtev se može postaviti u roku od tri godine od dana proglašenja zaveštanja.

Advokatska kancelarija Lončar

Ograničenja u raspolaganju svojom imovinom

Testator ima slobodu da raspolaže svojom imovinom, ali zakon predviđa zaštitu nužnih naslednika. Nužni naslednici su potomci, usvojenici i njihovi potomci, bračni drug, roditelji, usvojilac, braća i sestre, dedovi i babe i ostali preci, koji imaju pravo na nužni deo nasleđa, koji ne može biti uskraćen testamentom. Ako se zaveštanjem ugrožava nužni deo, može biti osporeno. Krug nužnih naslednika, njihova prava i veličina dela koja im pripada predviđena je Zakonom o nasleđivanju.

Osporavanje testamenta

Zavežtanje testamentom se može osporiti u sledećim situacijama:

  • Ako nije sačinjen u propisanoj formi
  • Ako je testator bio nesposoban za rasuđivanje u trenutku sastavljanja
  • Ako je zaveštanje sačinjeno pod prisilom, pretnjom ili obmanom
  • Ako se dokaže da su svedoci bili pristrasni ili nesposobni
  • Zaveštanje je ništavo ako je njegova sadržina protivna prinudnim propisima, javnom poretku ili dobrim običajima.
  • Ako je testament falsifikovan
  • I u drugim situacijama propisanim zakonom

Radi osporavanja testamenta možete angažovati advokata. Na ništavost sud pazi po službenoj dužnosti i na nju se može pozvati svako zainteresovano lice. Pravo na isticanje ništavosti ne gasi se. Kao posledica ništavosti zaveštanja jeste pravilo da se smatra da zaveštanje nikada nije ni bilo sačinjeno.

Opozivanje i odnos ranije i kasnije zaveštanja

Zaveštalac uvek može u celini ili delimično opozvati zaveštanje. Zaveštanje se opoziva izjavom datom u bilo kom obliku u kome se može i sačiniti. Zaveštalac može pismeno zaveštanje opozvati i uništenjem pismena.

Kad se docnijim zaveštanjem izričito ne opozove ranije, odredbe ranijeg zaveštanja ostaju na snazi ako nisu suprotne odredbama docnijeg. Ako zaveštalac uništi docnije zaveštanje, na snazi je ranije zaveštanje ako iz okolnosti ne proizlazi što drugo.

Vrste testamenta

  • Svojeručno zaveštanje
  • Pismeno zaveštanje pred svedocima
  • Sudsko zaveštanje
  • Konzularno zaveštanje
  • Međunarodno zaveštanje
  • Brodsko zaveštanje
  • Vojno zaveštanje
  • Usmeno zaveštanje
  • Javnobeležničko zaveštanje

Na kraju

Testament je izuzetno važan dokument koji omogućava svakome da raspolaže svojom imovinom prema svojoj volji i izbegne kasnije pravne sporove među naslednicima. Da biste osigurali pravnu sigurnost, preporučuje se da se sastavi uz pomoć stručnog lica, poput advokata ili javnog beležnika. Ukoliko imate bilo kakva pitanja o sastavljanju testamenta, možete se obratiti advokatskoj kancelariji za pravnu pomoć i savetovanje.

Kada je reč o raspolaganju imovinom za života, možete se informisati o Ugovoru o ustupanju i raspodeli imovine za života.

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *