Prava uhapšenog lica: Sve što treba da znate
Prava uhapšenog lica predstavljaju osnovna ljudska prava koja su zaštićena Ustavom Republike Srbije, Zakonikom o krivičnom postupku i Zakonom o policiji. U ovom blogu, detaljno ćemo analizirati šta podrazumevaju ova prava, kako ih ostvariti i koje mere preduzeti u slučaju kršenja.
Šta znači biti uhapšen?
Hapšenje predstavlja privremeno lišenje slobode osobe, uz odgovarajuće zakonsko obrazloženje i u skladu sa procedurama koje garantuju zaštitu osnovnih ljudskih prava. Ova mera može biti primenjena u slučajevima kada se lice zatekne na mestu izvršenja krivičnog dela ili postoji osnovana sumnja da je počinilo krivično delo.
Prilikom hapšenja, organi vlasti dužni su da se pridržavaju sledećih principa:
- Zakonitost – Hapšenje mora biti sprovedeno u skladu sa zakonom.
- Proporcionalnost – Mera mora biti opravdana i srazmerna težini dela.
- Poštovanje ljudskog dostojanstva – Hapšena osoba ima pravo na humane uslove i postupanje.
Prava uhapšenog lica prema zakonu
Zakonik o krivičnom postupku definiše specifična prava uhapšenog lica:
- Pravo na obaveštenje – Uhapšeni ima pravo da odmah bude obavešten o razlozima hapšenja, na jeziku koji razume.
- Pravo na advokata – Lice ima pravo na razgovor sa advokatom pre prvog saslušanja, u poverljivim uslovima. Ako ne može obezbediti branioca, država mu dodeljuje advokata po službenoj dužnosti.
- Pravo na obaveštavanje porodice – Uhapšeni može zahtevati da neko od članova porodice ili drugo blisko lice bude obavešten o njegovom hapšenju.
- Pravo na lekarski pregled – Lice ima pravo da ga pregleda lekar po izboru, ili lekar određen od strane tužioca, ako njegov izbor nije dostupan.
- Pravo na sudsku zaštitu – U roku od 48 časova uhapšeni mora biti izveden pred sudiju ili pušten na slobodu.
Privremeno zadržavanje i ograničenje slobode kretanja od strane policije
Policija ima pravo da privremeno zadrži osobu radi utvrđivanja činjenica ili sprečavanja izvršenja krivičnog dela. Zadržavanje može trajati najduže 48 sati, a privremeno ograničenje slobode kretanja može trajati do osam sati, uz mogućnost produženja uz sudsku saglasnost. Zakon o policiji preciznije određuje prava policije kao i prava uhapšenog lica.
Ustav o pravima uhapšenog lica
Ustav Republike Srbije pruža jasne smernice o postupanju prema uhapšenim licima, osiguravajući poštovanje njihovih osnovnih prava i dostojanstva. Prema Ustavu, svako uhapšeno lice mora odmah biti obavešteno o razlozima hapšenja na jeziku koji razume, što garantuje transparentnost postupka. Pravo na advokata omogućava osobi da se efikasno brani, uz obavezno poverljivo savetovanje. Pored toga, lice ima pravo na hitan lekarski pregled i obaveštavanje bliskih osoba o lišenju slobode.
Trajanje pritvora mora biti svedeno na najkraći mogući rok i uslovljeno isključivo sudskom odlukom. Sudski postupak mora biti nepristrasan, efikasan i sproveden u razumnom roku, s posebnim naglaskom na pravičnost i poštovanje prava na odbranu. Dodatno, mirno okupljanje, kao što su protesti, zaštićeno je Ustavom, ali može biti ograničeno radi očuvanja javnog reda i mira, prava drugih ili bezbednosti države. Ovi principi su ključni za osiguranje vladavine prava i zaštitu građanskih sloboda.
Šta učiniti u slučaju povrede prava?
Ako uhapšeni smatra da su njegova prava prekršena, može preduzeti sledeće korake:
- Podnošenje žalbe – Na rešenje o zadržavanju može se podneti žalba sudiji za prethodni postupak.
- Podnošenje tužbe – U slučaju nezakonitog hapšenja ili povrede prava, moguće je podneti tužbu za naknadu štete.
- Obraćanje Zaštitniku građana – Uhapšeni može zatražiti zaštitu od Ombudsmana u slučaju povrede prava.
Takođe, postoji još načina da zaštite Vaša prava ukoliko su povređena od strane organa javne vlasti, te savetujemo da se konsultujete sa Vašim advokatom u vezi sa tim.
Šta raditi ako ste uhapšeni?
Prvo što treba znati jeste to da imate pravo da se branite ćutanjem i da ništa ne izjavite dok Vam se ne obezbedi pravo na advokata, odnosno branioca. Prava uhapšenog lica ključna su za očuvanje pravne sigurnosti i dostojanstva svakog pojedinca. Poznavanje ovih prava omogućava građanima da se zaštite od nezakonitih postupaka i da efikasno koriste pravne mehanizme. U aktuelnim društvenim okolnostima, poput protesta i narušavanja javnog reda i mira, poznavanje prava uhapšenog postaje još važnije.
Ukoliko se suočavate sa situacijom hapšenja ili zadržavanja, obratite se advokatu kako biste osigurali svoja prava i pravnu zaštitu.
Takođe, ukoliko imate status okrivljenog u krivičnom postupku može Vas zanimati i ova tema.