Prekršajna evidencija – Da li je moguće izbrisati prekršaj iz evidencije?

Uvod

Mnogi građani koji su u nekom trenutku imali sukob sa zakonom i snosili određene posledice, postavljaju pitanje – da li se prekršajna evidencija briše i kako se to može ostvariti? Ova tema je posebno važna za one koji žele da izbegnu posledice evidentiranog prekršaja u budućnosti, bilo da se radi o zapošljavanju, sticanju određenih licenci ili drugim pravnim situacijama.

Šta je prekršajna evidencija?

Prekršajna evidencija predstavlja zvaničnu bazu podataka u kojoj se čuvaju informacije o licima koja su pravosnažno osuđena za prekršaje. Ovu evidenciju vodi nadležni organ, obično Ministarstvo unutrašnjih poslova ili sudovi, i koristi se za proveru prethodnih prekršaja prilikom donošenja određenih odluka.

Zakon o prekršajima predviđa da se u svrhu vođenja jedinstvene evidencije izrečenih prekršajnih sankcija vodi jedinstveni registar sankcija. Registar sankcija je centralizovana elektronska baza podataka u kojoj se čuvaju i obrađuju svi uneti podaci.

Koliko dugo prekršaj ostaje u evidenciji?

Izrečena sankcija pravnom, fizičkom i odgovornom licu kao i preduzetniku briše se iz evidencije po službenoj dužnosti ako kažnjeno lice u roku od četiri godine od dana pravosnažnosti odluke kojom je izrečena sankcija ne učini novi prekršaj. Izrečena opomena briše se u roku od godinu dana od pravosnažnosti odluke kojom je izrečena. Maloletnom licu brisaće se izrečena kazna maloletničkog zatvora u roku od dve godine od kada je ta kazna izvršena, zastarela ili oproštena, ako ne izvrši novi prekršaj. Zaštitna mera se neće brisati iz prekršajne evidencije dok se ne izvrši ili dok ne istekne rok zastarelosti izvršenja zaštitne mere.

Kako se prekršaj briše iz evidencije?

U većini slučajeva, brisanje prekršaja iz evidencije se vrši automatski, po isteku zakonom propisanog roka. Međutim, u nekim situacijama može biti potrebno podneti zahtev za brisanje nadležnom organu, naročito ako evidencija nije ažurirana.

Koji se podaci upisuju u registar sankcija?

U registar sankcija upisuju se sledeći podaci:

     

      • 1) ime i prezime i jedinstveni matični broj kažnjenog fizičkog lica, preduzetnika, odnosno odgovornog lica u pravnom licu, odnosno broj putne isprave stranog fizičkog lica, za preduzetnika i naziv i sedište radnje;

      • 2) za kažnjeno pravno lice naziv i sedište, PIB i matični broj;

      • 3) pravnosnažna, odnosno konačna odluka kojom je izrečena prekršajna sankcija;

      • 4) pravna kvalifikacija učinjenog prekršaja;

      • 5) vrsta i opis izrečene prekršajne sankcije;

      • 6) trajanje izrečene zaštitne mere;

      • 7) prekršajni sud koji je doneo presudu, odnosno organ koji je izdao prekršajni nalog;

      • 8) prekršajni sud koji je izvršio upis;

      • 9) datum upisa.

    Registar neplaćenih novčanih kazni i drugih novčanih iznosa

    U svrhu efikasne naplate izrečenih novčanih kazni, naknade troškova i naplate drugih novčanih iznosa dosuđenih po osnovu naknade štete, imovinskopravnog zahteva ili oduzimanja imovinske koristi, vodi se jedinstven registar neplaćenih novčanih kazni i drugih novčanih iznosa.

    Novčana kazna i troškovi postupka, podaci o kažnjenom licu kao i svi ostali podaci u vezi sa time brišu se iz registra novčanih kazni odmah nakon što kažnjeni plati celokupan dugovani iznos, odnosno po proteku roka od četiri godine od dana kada su prekršajni nalog ili osuđujuća presuda postali pravnosnažni.

    Da li prekršajna evidencija utiče na buduće prilike?

    Postojanje prekršaja u evidenciji može imati različite posledice, zavisno od prirode prekršaja i konteksta:

        • Prilikom konkurisanja za određene poslove (npr. u državnoj službi, policiji, vojsci), postojanje prekršaja može biti otežavajući faktor.

        • Za izdavanje dozvola i licenci (npr. vozačka dozvola, dozvola za posedovanje oružja), nadležni organi mogu izvršiti proveru evidencije.

        • U postupcima pred sudom, prethodni prekršaji mogu se uzeti u obzir kao otežavajuća okolnost.

      Zaključak

      Da, moguće je da se prekršaj izbriše iz evidencije, ali tek nakon proteka određenog perioda bez novih prekršaja. U većini slučajeva, to se dešava automatski, ali ako postoje administrativni propusti, preporučuje se provera kod nadležnih organa. Za sve nedoumice ili pravne korake vezane za prekršajnu evidenciju, najbolje je konsultovati advokata kako biste osigurali da vaša prava budu u potpunosti zaštićena.

      Druge teme iz oblasti prekršajnog prava, možete čitati OVDE.

      Ukoliko niste sigurni da li imate neplaćenih kazni, evo gde možete proveriti, pratite link.

      Leave a Reply

      Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *