Šta predstavlja ugovor o poklonu?
Ugovor o poklonu je jednostrano obavezni ugovor kojim se poklonodavac obavezuje da na poklonoprimca prenese pravo svojine na određenoj stvari (koja je objekat tog ugovora), a poklonoprimac poklonjenu stvar prima sa zahvalnošću.
Zakonska regulativa
Ugovor o poklonu nije regulisan normama našeg pozitivnog zakonodavstva. Zakon o obligacionim odnosima ugovor o poklonu ne reguliše, iako je izuzetno čest pravni institut u praksi. Zbog toga se na ovaj institut primenjuju pravna pravila imovinskog prava iz paragrafa 561 do 568 i 937 Srpskog građanskog zakonika iz 1844. godine, shodno Zakonu o nevažnosti pravnih propisa donetih pre 6. aprila 1941. godine i za vreme neprijateljske okupacije.
Forma ugovora o poklonu
Ugovor o poklonu je formalan ugovor koji mora imati pisanu formu ukoliko je reč o poklonu nepokretnosti. Kod prenosa pokretnih stvari neophodna je predaja određene stvari, pa se smatra da Ugovor nema pravno dejstvo, odnosno nije ni nastao dok stvar nije predata.
Porez na poklon i visina poreza na poklon
U slučaju da je predmet poklona nepokretnost ili na primer gotov novac, za poklonjenu stvar i druge moguće predmete poklona postoji obaveza plaćanja poreza prema Zakonu o porezu na imovinu.
Međutim, kod obaveze plaćanja poreza na poklon, postoje određene poreske olakšice i osnovi oslobađanja. Prema Zakonu, obveznik poreza na poklon nije lice koje u jednoj godini od istog lica primi stvari ili prava u vrednosti koja ne prelazi iznos od 100.000,00 dinara.
Od poreza na poklon oslobođeni su i srodnici poklonodavca koji su u njegovom prvom naslednom redu, odnosno njegova deca i supružnik.
Visina poreza koju poklonoprimac mora da plati za primljeni poklon iznosi 2,5% od vrednosti dobijenog poklona. Poklonoprimci koji su u drugom naslednom redu poklonodavca, takođe imaju olakšice pa u tom slučaju plaćaju porez u visini od 1,5 % od vrednosti poklona.
Raskid/Opoziv ugovora o poklonu
Po pravilu, ugovor o poklonu je neopoziv. Međutim, postoji mogućnost da dođe do opoziva ugovora od strane poklonodavca zbog ličnog osiromašenja ili velike, odnosno grube neblagodarnosti poklonoprimca, kao pravno relevantnih razloga predviđenih u paragrafu 567 Srpskog građanskog zakonika. Propisano je da poklonodavac može opozvati poklon ako nakon učinjenog poklona tako osiromaši da ne može živeti, kao i u slučaju kada poklonoprimac pokaže veliku neblagodarnost prema poklonodavcu, nanoseći štetu njegovom životu, telu, časti i narušavajući njegovu slobodu i imanje. Osiromašenje je takav razlog za opoziv poklona kod koga mora da postoji nedostatak nužnih sredstava za život, odnosno takvo osiromašenje koje poklonodavca dovodi do granice egzistencijalnog minimuma. Egzistencijalni minimum je pravni standard koji se koristi za onu količinu materijalnih sredstava nužnih za normalno funkcionisanje životnih potreba nekog lica. Mora postojati visok nivo osiromašenja, takvo da dovodi u pitanje materijalnu egzistenciju poklonodavca i lica koje je dužan da izdržava.
Rokovi za opoziv ugovora o poklonu
Odredbe o roku za opoziv, odnosno raskid ugovora o poklonu sadržane su u Srpskom građanskom zakoniku. Dugogodišnja sudska praksa prihvata propisani rok od tri godine računajući ga od nastanka uzroka zbog kojeg se traži opoziv ugovora o poklonu.
Pravna pomoć advokata kod sastavljanja i raskida/opoziva ugovora o poklonu
Naša advokatska kancelarija Vam pruža pravnu pomoć u vidu sastavljanja ugovora o poklonu, postupanja pred sudovima u slučaju poništaja ili raskida/opoziva ugovor o poklonu i savetovanja o svim spornim pravnim pitanjima.
Ukoliko Vas zanimaju i druge pravne teme možete pročitati OVDE
Detaljnije o poreskom tretmanu ugovora o poklonu možete pročitati OVDE