
Ujed psa može prouzrokovati ozbiljne fizičke i psihičke posledice, a oštećeni imaju pravo na naknadu štete. Treba razlikovati u praksi kasnije postupanje nakon što Vas ujede vlasnički pas ili pas lutalica. U ovom blogu objašnjavamo pravne osnove, postupak ostvarivanja prava i odgovornost vlasnika pasa u ovakvim situacijama.
Prava oštećenih
Lice koje je pretrpelo ujed psa ima pravo na:
- Naknadu materijalne štete – troškovi lečenja, izgubljena zarada, troškovi rehabilitacije.
- Naknadu nematerijalne štete – bol, pretrpljeni strah, naruženost.
- Odgovornost vlasnika psa – prema Zakonu o obligacionim odnosima, vlasnik psa odgovoran je za štetu koju njegov pas nanese trećem licu, osim ako dokaže da nije kriv ili da je do ujeda došlo krivicom oštećenog.
Postupak ostvarivanje naknade za ujed psa
- Lekarska dokumentacija – odmah nakon ujeda psa potrebno je obratiti se lekaru i sačuvati svu dokumentaciju o povredama.
- Prijaviti događaj policiji – nakon što Vam se ukaže medicinska pomoć, potrebno je da se obratite nadležnoj policijskoj stanici radi sačinjavanja službene beleške o štetnom događaju.
- Prikupljanje dokaza – fotografije povreda, izjave svedoka, podaci o vlasniku psa.
- Advokatska pomoć – pokretanje postupka protiv vlasnika psa, bilo vansudski ili sudski.
Slučaj ujeda psa lutalice
Ukoliko je ujed izazvao pas lutalica, odgovornost za nadoknadu štete snosi lokalna samouprava (opština ili grad). Svi smo svedoci kako u velikim gradovima tako i u manjim, da se po ulicama kreću napušteni psi, bez vlasničkih obeležja, često pitomi, ali i oni koji su agresivni. Opravdano se može postaviti pitanje o radu i postupanju nadležnih službi zoohigijene. Oštećeni može podneti zahtev za naknadu štete nadležnoj opštinskoj ili gradskoj upravi, uz priloženu medicinsku dokumentaciju i dokaze o napadu.
Postupak uključuje:
- Medicinsku dokumentaciju iz nadležnog zdravstvenog centra.
- Izveštaj Pasterovog zavoda o pregledu i eventualnoj vakcinaciji protiv besnila.
- Policijsku službenu belešku
- Mogućnost vansudskog poravnanja sa opštinom ili gradom kako bi se izbegao sudski postupak.
Ukoliko lokalna samouprava odbije zahtev ili ne odgovori u zakonskom roku, moguće je pokrenuti sudski postupak za naknadu štete za ujed psa.
Dokazivanje štete u sudskom postupku
Ukoliko vansudska nagodba nije moguća, sudski postupak može trajati nekoliko meseci do godinu dana, u zavisnosti od složenosti predmeta. Potraživanje štete pred sudom zastareva u roku od 3 godina od dana štetnog događaja, te je neophodno da nakon šte se ujed psa dogodi, započnete postupak sa prikupljanjem dokumentacije koja će Vam kasnije služiti u postupku dokazivanja Vašeg osnova za naknadu štete. Za uspešno dokazivanje štete zbog ujeda psa neophodno je:
- Medicinska dokumentacija – potvrda o povredama, nalaz lekara specijaliste.
- Veštačenje sudskih medicinskih eksperata – procena stepena povrede i posledica.
- Svedoci incidenta – izjave osoba koje su bile prisutne u trenutku ujeda.
Tužba radi naknade štete i i sudska praksa
Visina naknade štete zavisi od težine povrede i posledica koje je ujed izazvao. Sudska praksa u Srbiji prepoznaje različite vidove naknade, uključujući nadoknadu za fizički bol, psihički stres i naruženost.
Ukoliko vam je potreban pravni savet ili pomoć u ostvarivanju vaših prava nakon ujeda psa, obratite se advokatu koji će vas voditi kroz ceo proces i pomoći u zaštiti vaših interesa.
Kada govorimo o visini naknade za ujed psa, koju možete ostvariti u sudskom postupku, sudksa praksa je između 100.000 – 200.000 dinara, u zavisnosti od stepena pretrepljenih bolova i straha, kao i dužini njigovog trajanja. Kako biste ostvarili što veću naknadu štete, neophodno je da pripremiti kompletnu dokumentaciju, te ukoliko je potrebno i odmah nakon ujeda psa da kontaktirate advokata, kako bi Vam mogao dati blagovremeno savet za postupanje.
Ukoliko ste pretrpeli neki vid štete, od značaja Vam može biti i OVAJ tekst.
Zanimljiv tekst na temu kako se zaštiti od ujeda psa, možete pročitati OVDE.