Nasilje u porodici – Zakonska regulativa- Zakon o sprečavanju nasilja u porodici
Kada je tema nasilje u porodici, u Republici Srbiji je pored Krivičnog zakonika i Porodičnog zakona od 1. juna 2017. godine počeo sa primenom i Zakon o sprečavanju nasilja u porodici. Navedeni zakon reguliše organizaciju i postupanje državnih organa i ustanova i time se omogućava delotvorno sprečavanje nasilja u porodici kao i hitna, blagovremena i delotvorna zaštita i podrška žrtvama nasilja u porodici. Nasilje u porodici je negativan fenomen koji je nažalost sve češće zastupljen u društvo generalno posmatrano.
Napred navedeni zakon u svojim odredbama definiše da se sprečavanje nasilja u porodici sastoji od skupa mera kojima se otkriva da li preti neposredna opasnost od nasilja u porodici i skupa mera koje se primenjuju kada je neposredna opasnost otkrivena. Neposredna opasnost od nasilja u porodici postoji kada iz ponašanja mogućeg učinioca i drugih okolnosti proizlazi da je on spreman da u vremenu koje neposredno predstoji po prvi put učini ili ponovi nasilje u porodici.
Šta je nasilje u porodici?
Dakle, nasilje u porodici, u smislu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, jeste akt fizičkog, seksualnog, psihičkog ili ekonomskog nasilja učinioca prema licu sa kojim se učinilac nalazi u sadašnjem ili ranijem bračnom ili vanbračnom ili partnerskom odnosu ili prema licu sa kojim je krvni srodnik u pravoj liniji, a u pobočnoj liniji do drugog stepena ili sa kojim je srodnik po tazbini do drugog stepena ili kome je usvojitelj, usvojenik, hranjenik ili hranitelj ili prema drugom licu sa kojim živi ili je živeo u zajedničkom domaćinstvu.
Hitne mere prema Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici
Hitne mere koje se mogu izreći kako bi se žrtva zaštitila su : mera privremenog udaljenja učinioca iz stana i mera privremene zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj.
Trajanje hitnih mera
Hitna mera koju izriče nadležni policijski službenik traje 48 časova od uručenja naređenja. Sud može hitnu meru produžiti za još 30 dana. U slučaju produženja hitne mere privremenog udaljenja učinioca iz stana, lice kome je izrečena može da u pratnji policijskih službenika uzme iz stana neophodne lične stvari.
Zakonska regulativa- Krivični zakonik
Krivični zakonik Republike Srbije takođe uređuje navedenu problematiku i predviđa kaznu zatvora od tri meseca do tri godine za ugrožavanje spokojstva, telesnog integriteta ili duševno stanje člana svoje porodice.
U slučaju da je pri izvršenju ovog krivičnog dela korišćeno oružje, opasno oruđe ili drugo sredstvo podobno da telo teško povredi ili zdravlje teško naruši, učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina.
Ako je nastupila teška telesna povreda ili teško narušavanje zdravlja ili je delo učinjeno prema maloletnom licu, učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina.
Ako je nastupila smrt člana porodice,učinilac će se kazniti zatvorom od pet do petnaest godina, a ako je član porodice maloletno lice učinilac će se kazniti zatvorom najmanje deset godina.
U slučaju da se prekrše mere zaštite od nasilja u porodici koje je sud odredio na osnovu zakona kojim se uređuju porodični odnosi, učinilac će se kazniti zatvorom od tri meseca do tri godine i novčanom kaznom.
Prijava nasilja u porodici
Svako ko je žrtva nasilja u porodici mora policiji ili javnom tužiocu prijaviti bez odlaganja nasilje u porodici ili neposrednu opasnost od njega. Napred navedeno mogu učiniti državni organi i sve druge ustanove i organizacije koja u okviru svojih redovnih poslova prepoznaju nasilje u porodici ili opasnost od njega.
SOS telefoni su takođe dostupni žrtvama nasilja u porodici, u slučaju da im je potrebna pomoć psihologa, pravnika, ili bilo koja vrsta savetovanja.
Pomoć advokata
Naša advokatska kancelarija Vam može pomoći u različitim situacijama u vezi sa ovom pravnom problematikom, bilo da ste žrtva nasilja ili u slučaju neosnovanog prijavljivanja za nasilje. Advokat koji se bavi pružanjem pravne pomoći okrivljenom za nasilje u porodici ili žrtvi nasilja kao oštećenom u postupku, poseduje posebna znanja iz oblasti porodičnog i krivičnog prava.