
Uvod
Lišenje poslovne sposobnosti je pravni institut koji se primenjuje u situacijama kada lice nije sposobno da se stara o svojim pravima i interesima zbog duševne bolesti, mentalnih smetnji ili drugih teških zdravstvenih stanja. Ovaj postupak je strogo regulisan zakonom, kako bi se zaštitila prava lica o kojem je reč, ali i kako bi se obezbedila pravna sigurnost u poslovnim i imovinskim odnosima.
Šta znači lišenje poslovne sposobnosti?
Poslovna sposobnost je pravna sposobnost lica da samostalno preuzima obaveze i ostvaruje svoja prava. Kada se utvrdi da neko lice nije sposobno da donosi odluke u svom najboljem interesu, sud može doneti odluku o njegovom delimičnom ili potpunom lišavanju poslovne sposobnosti.
Postupak lišavanja poslovne sposobnosti
Postupak za lišenje poslovne sposobnosti sud pokreće po službenoj dužnosti, kao i na predlog organa starateljstva, supružnika, vanbračnog partnera, deteta ili roditelja lica koje treba lišiti poslovne sposobnosti.
Postupak se pokreće i po predlogu dede, babe, brata, sestre, kao i unuka, ako sa tim licem žive u porodičnoj zajednici.
Predlog za pokretanje postupka može da stavi i samo lice koje treba lišiti poslovne sposobnosti, ako može da shvati značenje i pravne posledice svog predloga.
Lice prema kome se postupak za lišenje poslovne sposobnosti vodi mora biti pregledano od najmanje dva lekara odgovarajuće specijalnosti, koji će dati nalaz i mišljenje o stanju mentalnog zdravlja i sposobnosti tog lica za rasuđivanje.
Sud u toku postupka:
- Imenuje stručnjaka (psihijatra ili neuropsihijatra) radi procene zdravstvenog stanja lica,
- Saslušava lice čije se lišenje poslovne sposobnosti razmatra, ako je to moguće,
- Donosi odluku na osnovu medicinske dokumentacije i izveštaja socijalnih službi.
Vrste lišenja poslovne sposobnosti
Punoletno lice koje zbog bolesti ili smetnji u psiho-fizičkom razvoju nije sposobno za normalno rasuđivanje te zbog toga nije u stanju da se samo stara o sebi i o zaštiti svojih prava i interesa može biti potpuno lišeno poslovne sposobnosti. Poslovna sposobnost lica koje je potpuno lišeno poslovne sposobnosti jednaka je poslovnoj sposobnosti mlađeg maloletnika. U ovom slučaju lice ne može samostalno preduzimati pravne radnje, već to u njegovo ime čini staratelj kojeg imenuje sud.
Punoletno lice koje zbog bolesti ili smetnji u psiho-fizičkom razvoju svojim postupcima neposredno ugrožava sopstvena prava i interese ili prava i interese drugih lica može biti delimično lišeno poslovne sposobnosti. Poslovna sposobnost lica koje je delimično lišeno jednaka je poslovnoj sposobnosti starijeg maloletnika. Sudskom odlukom o delimičnom lišenju poslovne sposobnosti odrediće se pravni poslovi koje lice delimično lišeno poslovne sposobnosti može odnosno ne može samostalno preduzimati.
Posledice lišenja poslovne sposobnosti
- Lice ne može samostalno zaključivati ugovore (npr. prodaja nepokretnosti, podizanje kredita).
- Ne može raspolagati svojom imovinom bez odobrenja staratelja i nadležnih organa.
- Ne može odlučivati o medicinskim tretmanima u slučajevima potpunog lišenja poslovne sposobnosti.
- Može izgubiti pravo glasa ako se utvrdi da nije sposobno da razume značaj izbora.
- Druge pravne poslove i odluke..
Vraćanje poslovne sposobnosti
Punoletnom licu lišenom poslovne sposobnosti može se vratiti poslovna sposobnost kada prestanu razlozi zbog kojih je ono bilo potpuno ili delimično lišeno poslovne sposobnosti.
Odluku o lišenju poslovne sposobnosti i odluku o vraćanju poslovne sposobnosti donosi sud u vanparničnom postupku.
Pravnosnažna sudska odluka o lišenju i vraćanju poslovne sposobnosti dostavlja se bez odlaganja organu starateljstva. Pravnosnažna sudska odluka o lišenju i vraćanju poslovne sposobnosti upisuje se u matičnu knjigu rođenih. Ako lice lišeno poslovne sposobnosti ima nepokretnosti, odluka se upisuje i u javni registar prava na nepokretnostima.
Vanparnični postupak radi lišenja poslovne sposobnosti
Sud ispituje da li su se stekli zakonski uslovi za lišenje poslovne sposobnosti punoletnog lica, odlučuje o meri lišenja poslovne sposobnosti, određuje vreme za koje će se proveriti da li postoje razlozi za dalje trajanje izrečene mere i odlučuje o vraćanju poslovne sposobnosti kada prestanu razlozi za lišenje poslovne sposobnosti.
Zaključak
Lišenje poslovne sposobnosti je ozbiljna pravna mera koja se sprovodi isključivo u interesu zaštite lica koje nije sposobno da se samostalno stara o sebi. Postupak je detaljno regulisan kako bi se sprečile zloupotrebe i osiguralo poštovanje osnovnih prava lica o kojem je reč. S obzirom na složenost postupka i dugoročne posledice, važno je konsultovati stručnjake, poput advokata i socijalnih radnika, kako bi se obezbedila najbolja moguća zaštita prava svih uključenih strana.
O drugim temama na našem blogu možete čitati OVDE.
Zakon o vanparničnom postupku predviđa pravila postupka, koja možete pročitati detaljnije OVDE.