Otkaz ugovora o radu
Nezakonit otkaz predstavlja jedan od najvažnijih problema sa kojima se suočavaju kako zaposleni, tako i poslodavci širom sveta. Ovaj akt, koji podrazumeva prestanak radnog odnosa bez pravnog osnova ili u suprotnosti sa zakonskim odredbama, može imati ozbiljne posledice po obe strane uključene u radni odnos. Razumevanje prava i obaveza kako zaposlenih, tako i poslodavaca, ključno je za sprečavanje i rešavanje sporova vezanih za otkaz, čime se osigurava pravičnost i zaštita prava u radnom okruženju.
Koji su to razlozi za prestanak radnog odnosa?
Radni odnos može prestati iz više razloga koje predviđa zakon i to:
1) istekom roka za koji je zasnovan;
2) kad zaposleni navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, ako se poslodavac i zaposleni drukčije ne sporazumeju;
3) sporazumom između zaposlenog i poslodavca;
4) otkazom ugovora o radu od strane poslodavca ili zaposlenog;
5) na zahtev roditelja ili staratelja zaposlenog mlađeg od 18 godina života;
6) smrću zaposlenog;
7) u drugim slučajevima utvrđenim zakonom
Radni odnos može prestati i nezavisno od volje zaposlenog i poslodavca i to ako je na način propisan zakonom utvrđeno da je kod zaposlenog došlo do gubitka radne sposobnosti, ako mu je, po odredbama zakona, odnosno pravnosnažnoj odluci suda ili drugog organa, zabranjeno da obavlja određene poslove, a ne može da mu se obezbedi obavljanje drugih poslova, ako zbog izdržavanja kazne zatvora mora da bude odsutan sa rada u trajanju dužem od šest meseci – danom stupanja na izdržavanje kazne, ako mu je izrečena mera bezbednosti, vaspitna ili zaštitna mera u trajanju dužem od šest meseci i zbog toga mora da bude odsutan sa rada – danom početka primenjivanja te mere, i u slučaju prestanka rada poslodavca, u skladu sa zakonom.
Dakle, kao što smo napred rekli, radni odnos može prestati i sporazumom između zaposlenog i poslodavca, otkazom od strane zaposlenog ili od strane poslodavca, a o čemu će biti više reči u drugom blogu.
Postupak pre prestanka radnog odnosa ili izricanje druge mere
Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u slučajevima predviđenim zakonom zaposlenog pisanim putem upozori na postojanje razloga za otkaz ugovora o radu i da mu ostavi rok od najmanje osam dana od dana dostavljanja upozorenja da se izjasni na navode iz upozorenja.
U upozorenju poslodavac je dužan da navede osnov za davanje otkaza, činjenice i dokaze koji ukazuju na to da su se stekli uslovi za otkaz i rok za davanje odgovora na upozorenje. Upozorenje se dostavlja zaposlenom na način propisan za dostavljanje rešenja o otkazu ugovora o radu Poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu ili izrekne neku od mera predviđenih zakonom, ako mu je prethodno dao pisano obaveštenje u vezi sa nedostacima u njegovom radu, uputstvima i primerenim rokom za poboljšanje rada, a zaposleni ne poboljša rad u ostavljenom roku. Zaposleni uz izjašnjenje može da priloži mišljenje sindikata čiji je član, Poslodavac je dužan da razmotri priloženo mišljenje sindikata. Nezakonit otkaz će postojati ukoliko poslodavac ne ispoštuje napred navedeni postupak.
Dostavljanje akta o otkazu ugovora o radu
Ugovor o radu otkazuje se rešenjem, u pisanom obliku, i obavezno sadrži obrazloženje i pouku o pravnom leku. Rešenje mora da se dostavi zaposlenom lično, u prostorijama poslodavca, odnosno na adresu prebivališta ili boravišta zaposlenog. U praksi se često dešava da upravo propust prilikom dostavljanja predstavlja razlog za nezakonit otkaz.
Ako poslodavac zaposlenom nije mogao da dostavi rešenje na napred predviđeni način, dužan je da o tome sačini pismenu belešku. U tom slučaju, rešenje se objavljuje na oglasnoj tabli poslodavca i po isteku osam dana od dana objavljivanja smatra se dostavljenim. Zaposlenom prestaje radni odnos danom dostavljanja rešenja osim ako zakonom ili rešenjem nije određen drugi rok.
Zaposleni je dužan da narednog dana od dana prijema rešenja u pisanom obliku obavesti poslodavca ako želi da spor rešava pred arbitrom. Ako zaposleni ne želi da primi rešenje ili drugi akt, to ne može predstavljati razlog za nezakonit otkaz.
Obaveza isplate zarade i naknade zarade
Poslodavac je dužan da zaposlenom, u slučaju prestanka radnog odnosa, isplati sve neisplaćene zarade, naknade zarade i druga primanja koja je zaposleni ostvario do dana prestanka radnog odnosa u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu. Isplatu obaveza, poslodavac je dužan da izvrši najkasnije u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.
Šta raditi ako poslodavac ne ispoštuje postupak ili neopravdano otkaže ugovor o radu?
Ukoliko poslodavac neosnovano otpusti radnika ili ne ispoštuje neki od zakonom obaveznih postupaka kada je reč o otkazu, zaposleni u tom slučaju ima pravo da svoju zaštitu ostvaruje sudskim putem. O ovom postupku će biti više reči u drugom blogu koji možete pročitati na našem sajtu.
Pravna pomoć advokata i nezakonit otkaz
Naša advokatska kancelarija Vam pruža pomoć u postupcima , u vidu sastavljanja tužbe, postupanja pred sudovima i savetovanja. Sam postupak je složen, pa Vam angažovanje advokata za zastupanje u slučaju nezakonitog otkaza može biti od velike koristi. Pružamo pravnu pomoć za grad Novi Sad, kao i teritoriju Vojvodine, a postoji mogućnost i za celokupnu teritoriju Republike Srbije.
Više o pravim radnika možete pročitati i u Zakonu https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_radu.html
Pročitajte i blog na druge teme iz oblasti radnog prava – zaštita trudnica od otkaza