Deoba zajedničke imovine supružnika – 3 najvažnije stvari

Zakonska regulativa za deobu zajedničke imovine

Imovinski odnosi supružnika regulisani su Porodičnim zakonom Republike Srbije, i podrazumevaju imovinu koju su supružnici stekli tokom trajanja braka, osim ako je zakonom ili ugovorom drugačije određeno.

Deobom zajedničke imovine, u smislu Porodičnog zakona Republike Srbije, smatra se utvrđivanje suvlasničkog odnosno supoverilačkog udela svakog supružnika u zajedničkoj imovini.

Kada se može izvršiti deoba zajedničke imovine?

Deoba zajedničke imovine može se vršiti za vreme trajanja braka i posle njegovog prestanka. Dakle, iako do deobe zajedničke imovine dolazi najčešće nakon razvoda braka ili prestanka vanbračne zajednice, nema prepreka da supružnici odnosno vanbračni partneri urede svoje imovinsko pravne odnose i u toku trajanja braka odnosno vanbračne zajednice. Bitno je znati da zakon izjednačava bračne i vanbračne supružnike kada je u pitanju deoba njihove imovine.

Posebna i zajednička imovina

Imovina supružnika može biti zajednička i posebna imovina, ali supružnici mogu, pod uslovima određenim zakonom, svoje imovinske odnose urediti i bračnim ugovorom.

  • Posebna imovina

je imovina koju je supružnik stekao pre sklapanja braka. Imovina koju je supružnik stekao u toku trajanja braka deobom zajedničke imovine odnosno nasleđem, poklonom ili drugim pravnim poslom kojim se pribavljaju isključivo prava predstavlja njegovu posebnu imovinu. Svaki supružnik samostalno upravlja i raspolaže svojom posebnom imovinom.

Ako je tokom trajanja zajedničkog života u braku došlo do neznatnog uvećanja vrednosti posebne imovine jednog supružnika, drugi supružnik ima pravo na potraživanje u novcu srazmerno svom doprinosu.

Ako je tokom trajanja zajedničkog života u braku došlo do znatnog uvećanja vrednosti posebne imovine jednog supružnika, drugi supružnik ima pravo na udeo u toj imovini srazmerno svom doprinosu.

  • Zajednička imovina

je imovina koju su supružnici stekli radom u toku trajanja zajednice života u braku. Supružnici mogu bračnim ugovorom drugačije urediti svoje imovinske odnose, a pravnu pomoć Vam u ovim situacijama Vam svakako može pružiti advokat.

Imovina stečena igrom na sreću u toku trajanja zajednice života u braku kao i imovina stečena korišćenjem prava intelektualne svojine predstavlja zajedničku imovinu.

Upravljanje i raspolaganje zajedničkom imovinom

Zajedničkom imovinom supružnici upravljaju i raspolažu zajednički i sporazumno. Smatra se da poslove redovnog upravljanja supružnik uvek preduzima uz saglasnost drugog supružnika. Supružnik ne može raspolagati svojim udelom u zajedničkoj imovini niti ga može opteretiti pravnim poslom među živima.

Ako je posle prestanka zajedničkog života u braku došlo do uvećanja vrednosti zajedničke imovine, svaki supružnik ima pravo na potraživanje u novcu odnosno pravo na udeo u uvećanoj vrednosti srazmerno svom doprinosu.

Smatra se da su supružnici izvršili deobu zajedničke imovine ako su u javni registar prava na nepokretnostima upisana oba supružnika kao suvlasnici na opredeljenim udelima.

Smatra se da je upis izvršen na ime oba supružnika i kada je izvršen na ime samo jednog od njih, osim ako nakon upisa nije zaključen pismeni sporazum supružnika o deobi zajedničke imovine odnosno bračni ugovor, ili je o pravima supružnika na nepokretnosti odlučivao sud.

Deoba zajedničke imovine

U slučaju razvoda braka, advokat za deobu zajedničke imovine supružnika Vam može pružiti pravnu pomoć. Deobom zajedničke imovine, u smislu Porodičnog zakona Republike Srbije, smatra se utvrđivanje suvlasničkog odnosno supoverilačkog udela svakog supružnika u zajedničkoj imovini.

Sporazumna deoba zajedničke imovine

Supružnici mogu zaključiti sporazum o deobi zajedničke imovine (sporazumna deoba). Sporazum o deobi zajedničke imovine supružnika zaključuje se u obliku javnobeležnički potvrđene (solemnizovane) isprave.

Sudska deoba zajedničke imovine

Ako supružnici ne mogu da se sporazumeju o deobi zajedničke imovine, deobu zajedničke imovine vrši sud (sudska deoba). Pretpostavlja se da su udeli supružnika u zajedničkoj imovini jednaki. Veći udeo jednog supružnika u sticanju zajedničke imovine zavisi od njegovih ostvarenih prihoda, vođenja poslova u domaćinstvu, staranja o deci, staranja o imovini te drugih okolnosti od značaja za održavanje ili uvećanje vrednosti zajedničke imovine. Veći udeo u sticanju zajedničke imovine utvrđuje se u istoj srazmeri za sva prava i obaveze u trenutku prestanka zajednice života u braku. Veći udeo jednog supružnika u sticanju pojedinog prava iz zajedničke imovine može se utvrditi samo ako je to pravo ekonomski samostalno u odnosu na ostala prava iz zajedničke imovine, a supružnik je u sticanju tog prava učestvovao i prihodima od svoje posebne imovine

Ko ima pravo na deobu?

Pravo na deobu zajedničke imovine imaju: supružnici, naslednici umrlog supružnika i poverioci onog supružnika iz čije se posebne imovine nisu mogla namiriti njihova potraživanja.

Deoba stvari za ličnu upotrebu supružnika

Stvari za ličnu upotrebu jednog supružnika pripadaju mu u isključivu svojinu bez uračunavanja u njegov udeo ako njihova vrednost nije nesrazmerno velika u odnosu na vrednost zajedničke imovine i vrednost stvari za ličnu upotrebu drugog supružnika.

Ako je vrednost stvari nesrazmerno velika, one pripadaju u isključivu svojinu supružniku sa uračunavanjem u njegov udeo.

Deoba stvari namenjenih detetu

Stvari namenjene detetu pripadaju u isključivu svojinu supružniku koji vrši roditeljsko pravo bez uračunavanja u njegov udeo. Ako roditelji vrše roditeljsko pravo zajednički, nad stvarima namenjenim detetu imaju pravo zajedničke svojine.

Odgovornost za obaveze supružnika

Za sopstvene obaveze preuzete pre ili nakon sklapanja braka odgovara supružnik koji ih je preuzeo svojom posebnom imovinom, kao i svojim udelom u zajedničkoj imovini.

Za obaveze preuzete radi podmirenja potreba zajedničkog života u braku, kao i za obaveze koje po zakonu terete oba supružnika, odgovaraju supružnici solidarno svojom zajedničkom i posebnom imovinom.

Supružnik koji je iz svoje posebne imovine podmirio zajedničku obavezu ima pravo na naknadu od drugog supružnika srazmerno njegovom udelu u zajedničkoj imovini.

Pravna pomoć advokata za deobu zajedničke imovine

Naša advokatska kancelarija Vam pruža pomoć u postupcima za deobu zajedničke imovine supružnika, u vidu sastavljanja sporazuma, tužbe, postupanja pred sudovima i savetovanja.  Sam postupak je složen, pa Vam angažovanje advokata za deobu zajedničke imovine supružnika može biti od velike koristi.

Takođe o temi koja se odnosi na porodične odnose možete čitati i na https://advokat-loncar.com/alimentacija-i-advokat-za-porodicno-pravo/

Detaljnije o porodičnim odnosima i u zakonu https://www.paragraf.rs/propisi/porodicni_zakon.html

Ukoliko Vas zanima Ugovor o doživotnom izdržavanju pročitajte OVDE 

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *